Музиката свързва хората по цял свят, но понякога тя предизвиква спорове.
В историята има случаи, когато определени песни са били забранявани заради техните послания, провокативен текст или страх от влиянието им върху обществото. Ето някои от най-интересните примери за такива песни:
🎧 „Imagine“ – Джон Ленън
Насладете се на красивата пиано версия от Rousseau
Легендарната песен на Джон Ленън е известна с посланията си за мир и единство. Но за някои тя е твърде провокативна.
Къде е забранена? След атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ, радиостанциите временно спират да я излъчват. Причината е текстът, който представя свят без религия, страни и конфликти, което е било възприето като неподходящо в момент на национален траур. В някои държави с авторитарни режими песента също е ограничена заради идеята за свят без граници и контрол.
🎧 Rock Around the Clock“ – Bill Haley & His Comets
Насладете се на красивата пиано версия от Stefan Ulbricht.
Тази рокендрол класика от 50-те години предизвиква истинска революция в музикалния свят, но и сериозни притеснения сред по-консервативните кръгове.
Къде е забранена?
През 1955 г. филмът „Blackboard Jungle“, с хитовата песен „Rock Around the Clock“, предизвиква големи спорове в САЩ. Филмът разказва за насилието в градските училища и бунта на учениците срещу бедността и социалните условия. Властите се опитват да забранят филма, смятайки, че той и енергичният рокендрол саундтрак ще подтикнат младите към престъпност.
Blackboard Jungle – Trailer
През 1956 г. в Германия песента е спряна в някои региони, след като в кината избухват бунтове. „Rock Around the Clock“ обаче се превръща в химн на младото поколение и поставя началото на рокендрол революцията.
Властите смятат, че ритъмът и енергията на песента стимулират агресия и неподчинение. По подобен начин, в някои държави с консервативни режими, рокендролът като жанр също е временно ограничаван.
Това е реален случай, при който музиката е била възприемана като заплаха за обществения ред.
🎧 „God Save the Queen“ – Sex Pistols
Чуйте пиано версията от Pianoify
На 31 май 1977 г. BBC забранява песента „God Save The Queen“ на Sex Pistols, наричайки я „възмутително лош вкус“. Сингълът, издаден умишлено по време на Сребърния юбилей на кралица Елизабет II, атакува монархията с провокативни текстове.
Въпреки цензурата и бойкота от магазини, песента продава до 150,000 копия дневно, но мистериозно „спира“ на #2 в класациите. Кулминацията идва, когато групата свири на лодка по Темза по време на юбилея, предизвиквайки арести.
🎧 „My Generation“ – The Who
Създадена през 60-те години, тази песен отразява желанието на младото поколение да промени света и да се освободи от старите правила.
Къде е забранена? BBC първоначално отказва да излъчва песента, защото смята, че заекването в изпълнението на Роджър Долтри може да обиди хора със сходни говорни проблеми. По-късно, когато „My Generation“ става хит, забраната е премахната.
🎧 „Gangnam Style“ – Psy
Чуйте този интересен пиано кавър от Ray Mak.
С абсурдния си „конски“ танц и заразителна мелодия, песента премина езиковите бариери, събирайки милиони фенове, включително световни лидери като Барак Обама и Бан Ки-мун. Южнокорейската песен предизвика световна сензация с ритъма и забавния клип, но не беше приета навсякъде.
Къде е забранена? В Северна Корея песента е забранена, защото се възприема като част от южнокорейската „културна пропаганда“. Режимът на Ким Чен Ун не позволява разпространението на произведения, които може да подкопаят неговата власт или да покажат различен стил на живот. Режимът в Северна Корея активно цензурира произведения, които показват по-свободен начин на живот или представят Южна Корея в положителна светлина. Разпространението на такива материали може да доведе до сериозни наказания, включително затвор или дори по-тежки последствия за гражданите.